2023-03-17
1848. március 15-én forradalom tört ki Magyarországon. Számos, a magyar történelem meghatározó politikusai mellett az események központi figurája egy már akkor is híres író lett. A 200 éve született Petőfi Sándor az 1848-49-es forradalom és szabadságharc szimbólumává vált.
Magyarországon I. Ferenc és V. Ferdinánd király uralkodása idején az udvar abszolutisztikus törekvései komoly ellenállást váltottak ki. Az 1848–49-es szabadságharcot két évtized politikai építkezés előzte meg, ahol érdemi változást ugyan nem sikerült elérni, arra viszont jó lehetőség volt, hogy a forradalom későbbi vezéralakjai (Batthyány Lajos, Kossuth Lajos, Deák Ferenc, Széchenyi István, Szemere Bertalan, Eötvös József és mások) kidolgozhassák politikai tervüket.
A rendi országgyűlések kereteiből aztán a párizsi és a bécsi forradalmak híre, és Kossuth Lajos beszéde lendítette ki a Márciusi Ifjakat. Kossuth beszédében az ellenzék követeléseit összegezte: független magyar bank felállítását, a honvédelmi rendszer átalakítását, jobbágyfelszabadítást, közteherviselést, népképviseleti parlamentet és magyar független felelős nemzeti kormányt.
A bécsi forradalom kitörése után felgyorsultak az események. A pesti Ellenzéki Kör megfogalmazta a 12 pontot, a Márciusi Ifjak március 15-én egyetemekre, a Nemzeti Színház elé, majd a Landerer és Heckenast nyomdába mentek, hogy minél több emberhez eljuttassák követeléseiket. A forradalom nagy lendületet vett, áprilisban lezajlottak az első népképviseleti országgyűlési választások, és megalakulhatott a Batthyány-kormány. Pár hónap elteltével azonban az osztrák udvar vissza kívánta állítani teljhatalmát, amit 1849-re, az orosz cár segítségével ért el.
1867-ben a kiegyezés keretében intézményesítették a két birodalomfél perszonáluniónál szorosabb kapcsolatát: megszületett az Osztrák–Magyar Monarchia.
A 12 pont mellett egy ikonikus vers is meghatározta akkor a forradalmi közhangulatot. Petőfi Sándor a felkelés egyik központi alakjaként írta meg a „Talpra Magyar” című versét, amely az események himnuszává vált. A legenda szerint a verset a Magyar Nemzeti Múzeum lépcsőjén olvasta fel hangosan az összegyűlt tömegnek, akik a végén már a refrént együtt harsogták a költővel.
Soma Orlai Petrich – Historical Exhibition of the Hungarian National Museum Guide, 18th and 19th centuries, ISBN 963-208-743-7, p. 49. (Magyar Digitális Múzeumi Könyvtár
Petőfi költészetére nagy hatással volt a népköltészet. Nála jelenik meg először a családi líra, tájköltészetében pedig a Puszta, a magyar Alföld. Közérthetően, egyszerűen szól mindenkihez, a nép nyelvét beemeli az irodalomba.
Egyik leghíresebb műve az 1845-ben írt János vitéz című, huszonhét fejezetből álló verse, amely Kukorica Jancsi és Iluska iránti szerelmének történetét meséli el.
Petőfi gyakran választotta versei témájául a szerelmet és a forradalmat. Ez utóbbi lett az alapja az őt körülvevő legendának. Ahogyan ő maga írta jól ismert „Szabadság, szerelem!” című versében:
Szabadság, szerelem!
E kettő kell nekem.
Szerelmemért föláldozom
Az életet,
Szabadságért föláldozom
Szerelmemet.
Pest, 1847. január 1.
Petőfi az 1849. július 31-i segesvári csata során tűnt el, és feltételezhetően a harcokban halt meg, bár holttestét soha nem találták meg.
Petőfi ma
Petőfi 200 évvel ezelőtt született, de népszerűsége azóta sem csökkent Magyarországon. Az 1954-ben megalapított Petőfi Irodalmi Múzeum feladata az irodalmi emlékek gyűjtése, megőrzése, feldolgozása, kiadása és kiállítása. Az állandó Petőfi-kiállítás és az időszaki kiállítások mellett a múzeum számos programot kínál: irodalmi beszélgetéseket, felolvasásokat, könyvbemutatókat, kerekasztal-beszélgetéseket, nyári koncerteket, színházi előadásokat.
A 2022-2023-as Petőfi Sándor-emlékévben Magyarország bicentenáriumi programokkal, vidéki múzeumokkal, irodalmi emlékházak és emlékhelyek kialakításával ünnepli Petőfi Sándor örökségét. A Petőfi Múzeumban új állandó kiállítás az íróról „Költő lenni vagy nem lenni” címmel, már látogatható.
Források:
- http://studyinhungary.hu/blog/hungary-s-march-15-national-holiday-a-brief-overview
- https://kafkadesk.org/2020/11/20/sandor-petofi-the-building-of-a-hungarian-legend/
- https://hungarytoday.hu/hungarys-national-poet-sandor-petofi-born-200-years-ago/
- https://welovebudapest.com/en/venue/petofi-literary-museum
- https://www.britannica.com/biography/Sandor-Petofi
- wikipédia