Gyakran Ismételt Kérdések
Jogosult vagyok pályázni az ösztöndíjra, ha magyar állampolgársággal is rendelkezem?
Igen, kettős állampolgársággal rendelkező személyek jogosultak pályázni, abban az esetben is, ha az egyik állampolgárság magyar.
Jogosult vagyok pályázni az ösztöndíjprogramra, ha Magyarországon tartózkodom?
A Magyarországon történő tartózkodás nem kizáró ok, a magyarországi állandó lakcímmel való rendelkezés azonban igen. Utóbbi alól kivételt jelentenek azon önköltséges hallgatók, illetve a Márton Áron Ösztöndíjprogramban részt vevő ösztöndíjasok, akik jelenleg már Magyarországon tanulnak.
Jogosult vagyok pályázni amennyiben párhuzamosan már pályáztam egy másik, a magyar állam által finanszírozott ösztöndíjra?
A pályázó nem jogosult a Diaszpóra Felsőoktatási Ösztöndíjban részesülni, amennyiben egy másik központi költségvetés által finanszírozott ösztöndíjprogram részese. Abban az esetben, ha a pályázó két vagy több ösztöndíjprogramra is nyert felvételt, akkor választania kell azok közül egyet és a többit lemondani.
Pályázhatok az ösztöndíjprogramon belül szakmai gyakorlatra?
A diaszpóra program kimondottan szakmai gyakorlatot nem támogat. Amennyiben teljes képzésre jelentkezik, akkor bizonyos képzések esetében a szakmai gyakorlat integráltan a program része. Amennyiben részképzésre jelentkezik, akkor az adott intézménnyel kell konzultálni, hogy részképzésenként az intézmény be tudja-e vonni Önt szakmai gyakorlatba.
Ki adhat ki számomra ajánlólevelet?
Csak és kizárólag valamelyik diaszpóra szervezet vagy a területen működő magyar külképviselet megbízottja állíthat ki ajánlólevelet. Magánember nem biztosíthat a pályázó számára ajánlólevelet, hivatalos dokumentumot áll módunkban elfogadni.
Jogosult vagyok pályázni, amenniyben szeptemberben töltöm csak be a 18. életévemet?
Nem. A jelentkezés feltétele, hogy a jelentkező augusztus 31-ig betölti 18-ik életévét, kivéve a táncművészeti szakokra jelentkezőket.
Ha már rendelkezem egy C1-es magyar nyelvvizsgával, újra le kell tennem egy nyelvvizsgát Magyarországon?
Nem. Amennyiben már rendelkezik B2-es vagy C1-es nyelvvizsgával, akkor nem kell újra letennie azt.
Pályázhatok, ha nem tudok magyarul?
Igen. A pályázásnak nem feltétele a magyar nyelvtudás, kivételt képeznek ez alól a magyar nyelvű képzések. Amennyiben mégis magyarul szeretne tanulmányokat folytatni, az ösztöndíjprogram keretében lehetőség van egyéves magyar nyelvi előkészítő program megpályázására és elvégzésére a kívánt magyar nyelvű képzés megpályázását megelőzően.
Az országomban (Brazília) a középiskola csupán 3 évig tart, különbözik a magyarországi oktatási rendszertől. Hogyan tudok megfelelni a követelménynek, miszerint: "A pályázó középfokú tanulmányai legalább utolsó 4 évét külföldön (nem Magyarországon) végezte el"?
Amennyiben az adott oktatási rendszerben a középfokú oktatás időtartama 4 évnél rövidebb, az alapfokú oktatás utolsó időszaka is beszámítandó a 4 évbe, ebben az esetben az alapfokú oktatás beszámítandó utolsó időszakát is igazolni szükséges.
Az országomban (Egyesült Királyság) augusztus végén adják ki a bizonyítványokat. Ebben az esetben évet veszítünk, mivel augusztus 1-jéig nem tudjuk feltölteni a bizonyítványt?
Ebben az esetben lehetősége van méltányosságból kérni a jelentkezése elfogadását és feltölteni egy hivatalos dokumentumot, amelyet az Ön országa oktatásért felelős minisztérium ad ki. Az igazolásban nyilatkozni kell arról, hogy a bizonyítvány/oklevél, amely szükséges a pályázat benyújtásához és a továbbtanuláshoz, nem elérhető a kijelölt határidőig.
Nem állok kapcsolatban Diaszpóra Szervezettel az országomban. Van lehetőségem kapcsolatba lépni így is valamelyik szervezettel annak ellenére, hogy nem élek ott?
Igen, van, illetve felveheti a kapcsolatot az országában működő magyar külképviselettel, akik tudnak ajánlólevelet kiállítani. Abban az esetben, ha az ajánlólevelet nem a tartózkodása szerinti ország állítja ki, akkor a dokumentumban meg kell indokolni a kapcsolatot a kiállító országgal/szerveztettel. A magyar külképviseletek elérhetőségét az alábbi linken találja.
Magyarországon szeretnék tanulni angol nyelvű képzésen. Folyékonyan beszélek magyarul, ebben az esetben is részt kell vennem a kötelező Magyar mint idegen nyelv és kultúra kurzuson vagy pedig elegendő letennem a B2-es magyar nyelvvizsgát?
Igen, a Magyar mint idegen nyelv és kultúra kurzuson való részvétel kötelező minden ösztöndíjas diáknak. Különböző szintű kurzusok kerülnek majd megszervezésre, a diákok szintjét figyelembevéve.
Ösztöndíjasként lesz lehetőségem részt venni az Erasmus programban is és külföldön tanulni?
Diaszpóra Felsőoktatási Ösztöndíjas diákként nincs lehetősége az Erasmus programban is részt vennie, amíg az ösztöndíjas időszakát tölti Magyarországon. Kettős finanszírozást jelentene, ami kizáró ok a Műkődési Szabályzatunk szerint. Emellett az Ösztöndíjas köteles életvitelszerűen Magyarországon tartózkodni és tanulmányait Magyarországon végeznie az
ösztöndíjas tanulmányi időszak teljes időtartama alatt.
Vannak Covid-19 korlátozások vagy különleges belépési feltételek a 2021-ben Magyarországra érkező külföldi hallgatók számára?
Sajnos lehetetlen megjósolni milyen lesz a helyzet jövő évben. Ebben az évben bevezetésre kerültek bizonyos szabályok: mint például, meghatározott időt kellett karanténban tölteni vagy negatív PCR tesztet bemutatni. Az utóbbit a felsőoktatási intézmények finanszírozták.
Van lehetőség online tanulásra?
Alapvetően az Ösztöndíjprogramban elérhető képzések jelenlét-alapú képzések.
Amennyiben rendelkezem mesterfokú diplomával (és doktori képzésre jelentkezem), ebben az esetben is fel kell töltenem az alapképzésről és a középfokú tanulmányaim utolsó négy évéről szóló dokumentumokat?
Igen, mert ezzel bizonyítja, hogy a középfokú tanulmányai legalább utolsó 4 évét külföldön (nem Magyarországon)
végezte el, mely fontos pályázati feltétel.
A pályázat benyújtásával egyidejűleg a fogadóintézményekhez is szükséges jelentkezni?
Nem szükséges, a jelentkezések az online pályázati rendszeren keresztül továbbításra kerülnek a fogadóintézmények részére.
Lehetséges-e dolgozni az ösztöndíjas tanulmányok ideje alatt?
Igen, de bizonyos szabályokat figyelembe kell venni: a tanulmányi célú és a hallgatói mobilitási tartózkodási engedéllyel, továbbá a hallgatói mobilitási igazolással rendelkező harmadik országbeli állampolgár keresőtevékenységet a szorgalmi időszakban hetente legfeljebb huszonnégy órában, szorgalmi időszakon kívül évente legfeljebb kilencven napon vagy hatvanhat munkanapon végezhet teljes munkaidőben.
Hol lehet megtekinteni azoknak a tanulmányi programoknak a listáját, amelyekre az ösztöndíjprogram keretében lehet jelentkezni?
Az ösztöndíjprogram keretében elérhető képzések listája a pályázati felhívás 4. sz. mellékleteként, valamint az online pályázati rendszerben is megtalálható.
Az egyes inzétményekbe történő jelentkezéskor különböző felvételi vizsgákat kell tenni? Ha igen, mikor és hogyan kell ezeket teljesíteni?
A bemeneti követelmények eltérőek a különböző fogadóintézmények által kínált képzési programokon.Ezért kérjük, tekintsék át a választott tanulmányi program(ok)ra vonatkozó követelményeket az online pályázati rendszerben.
A kettős állampolgársággal rendelkezőknek is szükséges vízumot igényelni?
Ez attól függ, hogy mely két ország állampolgárságával rendelkeznek. Amennyiben az egyik állampolgárságuk magyar, úgy nem szükséges vízumot igényelniük.
Az ösztöndíjasokat tanulmányaik második évétől is megilleti a a havi megélhetési és lakhatási támogatás?
A havi megélhetési és lakhatási támogatás külön kérelem benyújtása esetén
kerül megítélésre (az első tanévben a kérelem benyújtása esetén a támogatás automatikusan
megítélésre kerül, az ezt követő tanévekben a kérelem a tanulmányi eredmény, az ösztöndíjas szociális körülményei, stb. alapján kerül elbírálásra).
Az ösztöndíjas státusz minden további eleme a képzés teljes ideje alatt automatikusan biztosított, így pl.: a díjmentes oktatás, egészségbiztosítás.
Az ösztöndíjasokat tanulmányaik második évétől is megilleti a a havi megélhetési és lakhatási támogatás?
A havi megélhetési és lakhatási támogatás külön kérelem benyújtása esetén
kerül megítélésre (az első tanévben a kérelem benyújtása esetén a támogatás automatikusan
megítélésre kerül, az ezt követő tanévekben a kérelem a tanulmányi eredmény, az ösztöndíjas szociális körülményei, stb. alapján kerül elbírálásra).
Az ösztöndíjas státusz minden további eleme a képzés teljes ideje alatt automatikusan biztosított, így pl.: a díjmentes oktatás, egészségbiztosítás.
Kettő féléves angol nyelvű képzés esetén is kötelező középfokú magyar nyelvvizsgát tenni?
Nem. A magyar mint idegen nyelv nyelvvizsga letételének kötelezettsége nem
vonatkozik a rövid (1 vagy 2 féléves) tanulmányi programokban, valamint a részképzésben részt vevő ösztöndíjasokra.
Magyar nyelvű képzésre jelentkezők esetében, amennyiben a felvételi eljárás során a pályázó magyar nyelvtudását az intézmény nem találja megfelelőlnek, a pályázó átirányításra kerülhet az egy éves magyar nyelvi előkészítő képzésre?
Igen. Amennyiben a pályázó magyar nyelvtudása nem megfelelő, pályázata átirányítható a magyar nyelvi előkészítő kurzusra.