Van lehetőség online tanulásra?
Alapvetően az Ösztöndíjprogramban elérhető képzések jelenlét-alapú képzések. Kérjük, konzultáljon a fogadó intézményével.
Lehetséges-e dolgozni az ösztöndíjas tanulmányok ideje alatt?
Igen, de bizonyos szabályokat figyelembe kell venni: a tanulmányi célú és a hallgatói mobilitási tartózkodási engedéllyel, továbbá a hallgatói mobilitási igazolással rendelkező harmadik országbeli állampolgár keresőtevékenységet a szorgalmi időszakban hetente legfeljebb huszonnégy órában, szorgalmi időszakon kívül évente legfeljebb kilencven napon vagy hatvanhat munkanapon végezhet teljes munkaidőben.
Az ösztöndíjasokat tanulmányaik második évétől is megilleti a a havi megélhetési és lakhatási támogatás?
A havi megélhetési és lakhatási támogatás a pályázói rendszerben (DreamApply) külön kérelem benyújtása esetén kerül megítélésre (az első tanévben a kérelem benyújtása esetén a pályázói rendszerben a támogatás automatikusan megítélésre kerül, az ezt követő tanévekben a kérelem a tanulmányi eredmény, az ösztöndíjas szociális körülményei, stb. alapján kerül elbírálásra).
Az ösztöndíjas státusz minden további eleme a képzés teljes ideje alatt automatikusan biztosított, így pl.: a díjmentes oktatás, egészségbiztosítás.
Ha az 1 éves magyar nyelvi előkészítőre jelentkezem, de utána szeretnék magyar egyetemre felvételizni, akkor újra jelentkeznem kellene az online jelentkezési felületen és új dokumentumokat kell feltöltenem, amibe a friss ajánlólevél is beletartozik?
A Magyar Diaszpóra Ösztöndíjprogram hallgatójaként, aki részt vesz az egyéves magyar előkészítő tanfolyamon, a DreamApply online jelentkezési rendszerben lehet majd jelentkezni egy teljes fokú magyar képzésre. Tavasszal a már meglévő online jelentkezési fiókjában lesznek elérhető információk, ezért nem kell új kérelmet benyújtania. A rendelkezésre álló képzési programokat a jelentkezési rendszeren keresztül fogja megtalálni, és a felvételi vizsgán ugyanúgy résztvesz, mint az első jelentkezési fordulóban, amikor a magyar felkészítő tanfolyamra jelentkezett. Fontos, hogy nem kell újra regisztrálnia az online jelentkezési rendszerben, és nem kell feltölteni új ajánlólevelet sem valamelyik diaszpóraszervezettől vagy az adott terület Magyar Diplomáciai Képviseletétől. A már meglévő online jelentkezési fiókon keresztül felvesszük Önnel a kapcsolatot a felvételi vizsgákkal kapcsolatban.
Hogyan írhatom alá az ösztöndíjszerződésemet?
Az ösztöndíjszerződést az intézményével kell megkötnie. A megállapodással és annak tartalmával kapcsolatban forduljon intézményi diaszpóra koordinátorához.
Magyarországon kell tartózkodnom, ha az egyetemem biztosít online oktatást?
Igen. 30 napot meghaladó távollét esetén Magyarországra való visszatéréséig nem jogosult megélhetési és lakhatási támogatására, mivel ezek a támogatások a magyarországi megélhetési költségeihez járulnak hozzá. Ön azonban nem veszíti el ösztöndíjas státuszát.
A tanulmányaim alatt Magyarországon kell laknom?
Az ösztöndíjasnak a tanulmányi időszak alatt állandó magyarországi lakóhellyel kell rendelkeznie, és a tanulmányi idő alatt 14 napot meghaladó egybefüggő távozás esetén értesítenie kell a felsőoktatási intézményt. A külföldi tartózkodásra vonatkozó, utazás előtti tájékoztatási kötelezettség elmulasztása esetén a felsőoktatási intézmény jogosult dönteni a hallgató ösztöndíjas jogviszonyának megszüntetéséről.
Jelentkezhetek más ösztöndíjprogramokra is a Diaszpóra Felsőoktatási Ösztöndíjprogram ideje alatt?
Nem. Mivel a Diaszpóra Felsőoktatási Ösztöndíjprogram a tanulmányok teljes időtartamára kiterjed, az ösztöndíjasok nem jogosultak pénzügyi támogatás igénybevételére a teljes idejű vagy részidős képzések (csereprogramok) képzésekre történő beiratkozásra Magyarországon kívül (pld. Erasmus+, CEEPUS, Campus Mundi). Az ösztöndíjasok csak konferenciákon vagy kutatási tevékenységekben vehetnek részt, amelyek szakmailag relevánsak a tanulmányok szempontjából. Ezen tevékenységek nem haladhatják meg a képzési időszakonkénti 14 napot, vagy bármilyen módon nem akadályozhatják a hallgatót a magyarországi életvitelszerű tartózkodásában. A jelentkezők szintén nem jogosultak ösztöndíjra a Diaszpóra Felsőoktatási Ösztöndíjprogramra abban az esetben, ha a magyarországi központi költségvetésből további, egyidejű ösztöndíjat nyertek magyarországi tanulmányi céllal. Amennyiben az ösztöndíjasoknak egynél több ösztöndíjat ítéltek oda, abban az esetben az ösztöndíjasoknak választaniuk kell az ösztöndíjak közül, és a többi, egyidejű ösztöndíjról le kell mondaniuk. A fogadó intézmény azonban további pénzügyi támogatást nyújthat a hallgatóknak szociális, teljesítményi vagy egyéb más alapon.
Milyen módon kapom meg a havi ösztöndíjamat?
A havi megélhetési és lakhatási támogatást az ösztöndíjas és az egyetem között kell rendezni. Vegye fel a kapcsolatot intézményi diaszpóra koordinátorával.
Mi az a kreditminimum követelmény?
Az ösztöndíjas a két utolsó egybefüggő aktív féléve során átlagosan nem szerez legalább 18 kreditet/félév (összesen 36 kredit), akkor ösztöndíjas státusza megszűnik. Erre az ellenőrzésre minden tanév tavaszi félévének végén kerül sor.
Változtatható-e a fogadó intézmény, az intézményen belüli szakok és a tanulmányok nyelve?
A fogadó intézményt, az intézményen belüli szakok és a tanulmányok nyelve külön hallgatói igény benyújtásával tanulmányi szintenként csak egyszer módosítható. A Tempus Közalapítványhoz benyújtott kérelmek benyújtásának határideje minden tanévben december 1. (tavaszi szemeszterre) és május 15. (őszi szemeszterre).Intézmény-, szak- és nyelvváltás csak a félév végén lehetséges, így az ösztöndíjas a következő félévet az új intézményben, az új képzési programon, új nyelven kezdheti meg. Intézményt, szakot és nyelvet váltani csak a tanulmányok megkezdését követő egy éven belül lehet. A kérelemnek – amennyiben releváns – a tanulmányok ösztöndíjjal történő meghosszabbítását is tartalmaznia kell. A hosszabbítás ideje alatt az ösztöndíjasok nem kaphatnak ösztöndíjat, lakhatási támogatást.
Elsőként a 2020/21-es tanévben tanulmányaikat kezdő hallgatókra kell alkalmazni, felmenő sorrendben. Intézmény, szak és/vagy nyelvváltáshoz benyújtandó dokumentumok:
- a hallgató által aláírt kérés,
- a fogadó intézmény elfogadó levele,
- a jelenlegi fogadó intézmény nyilatkozata.
A hallgatónak az intézmény-, szak- és/vagy nyelvváltoztatási kérelmet a kötelező mellékletekkel elektronikusan kell benyújtania az SiH Igazgatósághoz.
Ösztöndíjasként kérhetem a tanulmányi időszak meghosszabbítását?
Az ösztöndíjasok összesen két szemeszterrel hosszabbíthatják meg az ösztöndíjas időszakot, a kérelmet a fogadó intézménybe kell benyújtani. A jóváhagyást kapók névsorát az intézmény megküldi a Tempus Közalapítványnak. A hosszabbítás ideje alatt az ösztöndíjasok sem ösztöndíjat, sem lakhatási támogatást nem kaphatnak.
Lehetséges-e halasztást kérni a tanulmányaim kezdetén?
Kizárólag egészségügyi problémák vagy a kérelmező hibáján kívül váratlan okok miatt van lehetőség halasztásra. Ilyen vis maior eset esetén valamilyen igazolást (pl. orvosi igazolást) kell benyújtani a Tanulmányi Magyarországon Igazgatósághoz. Tempus Közalapítvány írásos és aláírt kérelmével. A halasztást a fogadó felsőoktatási intézménynek is jóvá kell hagynia. Azok a hallgatók, akik már Magyarországra érkeztek és felsőoktatási intézménybe beiratkoztak, halasztást nem kérhetnek.
(További információ a Működési Szabályzat III.25. pontjában.)